Honors and Awards

Fall 2016 Awards

Excellence in Student Teaching Awardees

Andrew Castellano, Early Childhood/Childhood Education
Jessica Timm, Early Childhood/Childhood Education
Ann Hangley, Early Childhood Education
Sarah Tur, Early Childhood Education
Brandon Bartz, Childhood Education
Kendra Besemer, Childhood Education
Leigh Ann Shaffer, Childhood Education

Samantha Downey, Childhood Inclusive Education
Rebekah Herr, Childhood Inclusive Education
Samantha Marketell, Childhood Inclusive Education


 

Professionalism Awardees

Naomi Torres, Literacy Birth-Grade 12
Natalie Benson, Curriculum & Instruction
Samantha Nickerson, Math-Middle Childhood Education
Alexandra Wagner, Childhood Inclusive Education & 7-9 Spanish
Connor Aitcheson, Spanish Adolescence Education
Allison Mullin, Childhood Education & 7-9 Math
Kimberly Hodges, Social Studies Adolescence Education

Amanda Austin, Childhood Education

 

COE Scholarship Awardees

Ashley Streebel, Baross-Clothier Scholarship
Tessa Moran, Thelma Brynolfson Scholarship
Steve Swart, Winifred Budd Scholarship
Morgan Hartley, Helen Buderkin Award
Kristen Reinhardt, Chautauqua County Retired Teachers Award
Danielle Christine Kendall, Laura A. Cirrincione Education Scholarship
Nicole Crisalli, Class of 1953 Neil Postman Memorial Award
Courtney Schmidt, Class of 1954 Award
Kristal Zarczynski, Class of 1955 Award
Kristen Reinhardt, Clifton Scholarship
Rebekah Herr, Anthony Deiulio Scholarship
Scott Kubik, College of Education Endowment Scholarship
Audrey Valle, Charles & Shirley Erbsmehl Award
Kristal Zarczynski, Dr. Arthur & Katherine Kaiser-Burch Scholarship
Jessica Wilson, Annette Hartigan Koch Elementary Education Scholarship
Yue Wang, Philip Kochman Scholarship
Hayley Gill, Helen Kelly Lillie Memorial Award
Abigail Maguire, Richard & Arlene Loguidice Award
Cassandra Rubin, Lucille Ellis Mack Scholarship
Louise Zollinger, Floyd & Mabel Melvin Scholarship
Courtney Schmidt, Carol Scrace Pierce Award
Abigail Maguire, Louis E. Raths Scholarship

Brittany Streed, Byron F. & Carrie L. Record Endowment
Kiri Ramos, Margaret Sawkins-Hastie Award
Allison Mullin, Marjorie E. Woods Scholarship
David Stedge, Sanford & Lillian Zeman Award
Melanie Ulinger, Dr. Estelle N. Crino Scholarship

Louise Zollinger, Colonel C. Ross Willson '39 & Phyllis Willson '39 Scholarship
Abigail Maguire, Faith Elizabeth Bean Memorial Scholarship
Dominique Borynski, Byron F. & Carrie L. Record Endowment

 

College of Education

705 Maytum Hall
State University of New York at Fredonia
Fredonia, NY 14063
(716) 673-3311
(716) 673-3794 fax